جاذبه های استان لرستان

جاذبه های استان لرستان

جاذبه های استان لرستان

توریست ها و مسافران، استان لرستان را از استان های ویژه و خاص می‌دانند که هر فرد با هر سلیقه می تواند از امکانات و مکان های تفریحی،گردشگری و زیارتی آن از جمله امامزاده ها، آثار تاریخی و باستانی و همچنین طبیعت بکر و زیبای این استان مخصوصا در روزهای عید نوروز و فصل بهار لذت برده و خاطرات زیبایی از این استان به یادگار داشته باشند. ما در این مقاله قصد داریم به شما عزیزان اطلاعاتی راجع به جاذبه های استان لرستان بدهیم با ما همراه باشید:

ارگ لرستان

مسجد امام خمینی بروجرد، نشان دهنده معماری اسلامی در استان لرستان

این مسجد قبل از انقلاب اسلامی در ایران ساخته شده و نام آن به گفته کارشناسان میراث فرهنگی " مسجد شاهی و مسجد سلطانی" بوده که بعد از پیروزی انقلاب به مسجد امام خمینی تغییر نمود. لازم بذکر است در کتاب سیمای بروجرد گفته شده مسجد امام خمینی روی یک مسجد قدیمی تاسیس شده و زمان تاسیس آن مربوط به اواخر حکومت زندیه و اوایل حکومت قاجار می‌باشد. این مسجد که یک بنای تاریخی می‌باشد از لحاظ معماری شبیه مسجد های چهار ایوانی و از لحاظ پلان به مسجد امام خمینی تهران و مسجد نبی قزوین شبیه می‌باشد ولی مساحت مسجد امام بروجرد از مسجد نبی قزوین و مسجد امام تهران بیشتر می‌باشد.

تونل برفی ازنا

تونل برفی ازنا در ناحیه کمندان از شهرستان ازنا به شکل طبیعی در برف و یخ های دامنه بلند اشترانکوه ایجاد شده است. طول تونل برفی بیشتر از ۸۰۰ متر و ارتفاع آن از کف تا سقف حدود ۲.۵ تا ۳ متر است. تونل برفی ازنا فقط در فصل بهار و تابستان قابل بازدید است. این تونل برفی بی نظیر از جمع شدن هزاران تن برف در چند سال پی در پی در اشترانکوه ازنا می‌باشد.

 در روستای کمندان یک دره زیبا وجود دارد که سالانه به دلیل ریختن بهمن های سنگین داخل این دره انبوهی برف باقی می ماند و بر اثر ذوب شدن برف ها در فصل بهار یک تونل خیلی زیبا در این دره ایجاد می‌شود. برای بازدید از این تونل برفی باید از اشترانکوه رد شد. اشترانکوه یک رشته کوه خیلی بلند است که ۱۳ قله دارد و در فاصله ۵ کیلومتری جنوب شهرستان ازنا می‌باشد. در دل رشته کوه اشترانکوه یک مسیر وجود دارد که به روستای با صفای کمندان محدود می‌شود و  بعد از گذر از این روستا باید راه ازنا دره را پیمود.

تونل برفی ازنا

آبشار آب سفید الیگودرز

آبشار آب سفید در شهرستان الیگودرز، دامنه کوه های زاگرس و در مجاورت کوه بلند قالی کوه در منطقه بشارت زلقی از شهرستان الیگودرز قرار گرفته است. می‌توان از مسیر جاده الیگودرز به آبشار آب سفید رفت. توریستان و مسافران بسیاری در فصل بهار به آبشار آب سفید می‌روند چون در این منطقه علاوه بر آبشار پوشش جنگلی و گیاهی زیبایی نیز وجود دارد که به این منطقه جذابیت خاصی بخشیده است.

بهترین زمان برای رفتن به آبشارهای استان لرستان مخصوصا آبشار آب سفید فصل بهار می‌باشد. آب این آبشار از درون یک تونل که در یک کوه سنگی است خارج می‌شود. ارتفاع آبشار آب سفید ۷۰ متر و عرض آن در زمانی که پر از آب است ۸ متر است. آبشار آب سفید به رودخانه رودبار لرستان متصل می‌شود و در آخر به رودخانه دز می‌ریزد. دلیل نام گذاری این آبشار این است که آب آبشار به شکل مخلوط با هوا بر اثر برخورد کردن با سنگ ها به صورت حباب سفید در می آید.

آبشار آب سفید در دره های تاریکی قرار دارد که بر اثر فعالیت های زمین شناسی و فرسایش از طریق آب در چندین هزار سال می‌باشد. راه رفتن به آبشار آب سفید از طریق روستاهای کاکلستان و قلیان می‌باشد. این مسیر پر از درخت های بلند و زیبای بلوط و گردو است. آب و هوای این ناحیه خیلی سرد می‌باشد به صورتی که در تابستان برای گذراندن شب باید در یک چادر اقامت کنید. آب این ناحیه از لحاظ سالم بودن یکی از بهترین آب های مصرفی می‌باشد.

"بابا بزرگ" برادر امام رضا (ع) محبوب قلوب مردم لرستان

از امامزاده های متبرک در استان لرستان و در فاصله ۶۵ کیلومتری شهرستان دلفان امامزاده ابراهیم می‌باشد که به بابا بزرگ مشهور است. سالانه بسیاری از مردم استان لرستان و استان های مجاور از جمله همدان و کرمانشاه به این امامزاده رفته و زیارت می کنند. بر اساس شجره نامه امامزاده ابراهیم، این امامزاده فرزند موسی کاظم (ع) می‌باشد که پس از شهادت امام رضا (ع) در شهر توس با سایر افراد اهل بیت به دیگر شهرهای ایران رفتند و بابا بزرگ در شهر دلفان توسط فردی به اسم سهراب سرخه میلی شهید شد. بنای این امامزاده از نظر معماری بسیار مورد توجه و تعمق می‌باشد. این زیارتگاه از دو بنا تشکیل شده، قسمت اصلی بنا که قبر امامزاده ابراهیم در آن قرار دارد در دوره صفوی ساخته شده و در حکومت قاجاریه و عصر معاصر بازسازی شده است.

بابابزرگ لرستان

دریاچه گهر نگینی درخشنده در زاگرس

یکی از زیباترین دریاچه های کشور که در استان لرستان و شهرستان دورود واقع شده دریاچه گهر است. دریاچه گهر در بین رشته کوه اشترانکوه در استان لرستان می باشد. فاصله این دریاچه از سطح دریا ۲۳۵۰ متر است. دریاچه گهر حدودا ۳۰ متر عمق و ۱۰۰ هکتار وسعت دارد. طول دریاچه گهر حدودا ۵.۲ کیلومتر از دره را پوشیده است.

قلعه فلک الافلاک خرم آباد

قلعه فلک الافلاک خرم آباد یک قلعه زیبا و تماشایی است که بر روی تپه ای در وسط شهر خرم آباد با چشم انداز بی نظیری می‌باشد.

امامزاده شاه محمد کوهدشت

امامزاده شاه محمد در ۴۰ کیلومتری شهرستان کوهدشت می‌باشد. هر ساله زائران زیادی از استان لرستان و شهرهای غربی کشور به این امامزاده رفته و زیارت می کنند.

امامزاده شاه محمد لرستان

آبشار چکان، سرمایه خدادادی الیگودرز

این آبشار در جنوب غربی شهرستان الیگودرز و در بخش ززوماهرو واقع شده است. آب این آبشار از داخل یک غار که به زمین های زراعی چکان اشراف دارد، خارج می‌شود. طول فوران آب این آبشار بیش از ده ها متر بوده و صدای این آبشار باعث به وجد آمدن افرادی که این صحنه را می‌بینند و یا صدای این آبشار را می شنوند می‌شود.

در مجاورت این آبشار و در طول رودخانه یک فضای سبز و زیبا  است که از درختان میوه ای مثل گردو، بلوط و گلابی پر شده و افرادی که در این ناحیه ساکن می‌باشند از آب این آبشار برای کشاورزی استفاده می‌کنند. بهترین مسیر برای رفتن به آبشار از راه جاده ای جاده شوسه مورزرین_ شلول آباد و بهار کار می‌باشد.

دشت لاله های واژگون الیگودرز

دشت لاله های واژگون الیگودرز از منظره های زیبا و تماشایی الیگودرز است که هر بیننده ای را به خود جذب می‌کند. این دشت از ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی مرکز الیگودرز تا دامنه های زاگرس می‌باشد. از روستاهایی که سالانه از مسافران و گردشگران این ناحیه میزبانی می‌کنند می‌توان به روستای دالانی، دره دایی، دورک، مورزرین، چغاگرگ، آب باریک، خلیل آباد، مورخشک، تاپله، خاک بتیه، هندیله، گیلان، گلک، ارژنک و گله مویه اشاره کرد.

دشت لاله های لرستان