جاذبه های تالش

جاذبه های تالش

جاذبه های تالش

شهرستان تالش یک پهنه گسترده می‌باشد که از سه جهت به کوه های تالش در ادامه رشته کوه های البرز  و از یک جهت به دریای خزر متصل می‌شود. این شهرستان یکی از بهترین انتخاب ها برای مسافرت رفتن و طبیعت گردی است که فضای بسیار سر سبز و منحصر به فردی دارد.

شهرستان تالش اسم خود را از قوم تالش گرفته و بر اساس منابع و شواهد زیادی مردم بومی شهرستان تالش که بسیار خونگرم هستند از افراد باقی مانده نژاد کادوس باستان و همسایه های نژاد گیل بوده اند. تالش از سمت غرب به استان اردبیل، از شمال به آستارا، از جنوب به رودبار و از سمت شرق به دریای خزر و انزلی متصل می‌شود.

تالش

در حال حاضر شهرستان تالش یکی از جذاب ترین شهرهای طبیعی دنیا به شمار می‌رود؛ و جاذبه های طبیعی و گردشگری بسیاری دارد. از جمله این جذابیت ها می‌توان به جنگل ها، پوشش های گیاهی و آب و هوای خوب اشاره کرد؛ همین دلایل سبب شده علاوه بر گردشگران ایرانی بسیار از توریست های خارجی نیز هر ساله به این شهر سفر می‌کنند؛ و همچنین هتل ها و مسافرخانه های خوبی در این شهر تاسیس شود. از جاذبه های شهرستان تالش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پارک جنگلی سیاه داران

شهرستان تالش که نام دیگر آن هشتپر می‌باشد به علت موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد از یک طرف به جلگه، شهر و دریا و از طرف دیگر به کوهپایه هایی که از جنگل پوشیده شده متصل است. شهرستان تالش جاذبه های گردشگری زیادی دارد که یکی از این مکان ها روستای سیاه داران می‌باشد.

ممکن است اسم جنگل یا روستای سیاه داران مقداری برایتان تعجب آور باشد. در قدیم این روستا (جنگل) انبوهی از درختان بلند و بزرگ سیاه بلوط داشت که به علت فراوانی این درختان هیچ کس نمی توانست وارد این جنگل (روستا) شود ولی با گذشت زمان این جنگل سوت و کور که به دلیل درختان برافراشته بلوطش هیچ کس به ذهنش خطور نمی کرد وارد آن شود به یکی از مهیج ترین ناحیه های توریستی شهرستان تالش تبدیل شد. بعد از ساکن شدن مردم ییلاق نشین در این روستا، نام این روستا به سیاه داران یعنی منطقه پوشیده شده از درختان سیاه (بلوط و آزاد) مشهور شد.

روستای سیاه داران در جنوب غربی شهرستان تالش می‌باشد که در چند سال اخیر به کمک شهرداری شهرستان تالش به مکانی برای تفریح و گردش عموم تبدیل شده است. بعد از ساختن راه پله هایی برای قسمت هایی از دامنه این تپه در بالاترین نقطه آن یک مکان تفریحی بی نظیر و تماشایی با خدماتی نظیر آلاچیق های زیبا و با صفا، رستوران و سرویس بهداشتی به جنگل متصل می‌شود.

ساخت سورتمه جنگلی ریلی در دامنه هایی که از جنگل پوشیده شده و به سرعت از داخل پارک جنگلی پر پیچ و خم عبور می‌کند تجربه ای به یاد ماندنی از یک سفر هیجانی و دلنشین را برای مسافران و توریستان این مکان می سازد. در داخل این جنگل پس از گذر از مسیر، یک حیات وحش طبیعی به وجود آمده که حیواناتی چون آهو و غزال وحشی در آن وجود دارد.

پارک گیسوم

پارک جنگلی گیسوم

جنگل گیسوم یکی دیگر از دوست داشتنی ترین و پر طرفدارترین پارک جنگلی های شمال و استان گیلان در شهرستان تالش می‌باشد که به علت فاصله کم با ساحل از دیگر جنگل های این ناحیه برتر و مشهور می‌باشد. این جنگل با مسیر زیبا و تماشایی و همچنین درختان بلند و تنومندی که دارد یک تونل جنگلی به وجود آورده که هر بیننده ای را به خود جذب می کند.

جاده گیسوم به شکل تونل جنگلی می‌باشد و با باد خنکی که از طرف کوهستان های تالش می‌وزد بدن و جان هر فردی را که از این مسیر می گذرد آرامش داده و به روحش آسایش دهد. با گذر از تونل جنگلی و وجود درختان برافراشته در پایان به یک ساحل آرام می رسید که از پاکیزه ترین سواحل شمال می‌باشد. تقریبا هر نوع خدمات آسایشی و رفاهی در این پارک برای مردم وجود دارد.

هرچند گیسوم فقط ۶ ماه نخستین سال در خدمت توریستان و مسافران می‌باشد اما باید بدانید که زیبایی های طبیعی این منطقه در نیمه دوم سال نیز به اندازه ۶ ماه اول سال است. از چشم انداز های زیبای گیسوم در فصل پاییز می‌توان به درختان جنگلی، انواع گونه های گیاهی به خصوص درختان انجیلی اشاره کرد.

در پارک جنگلی گیسوم خدمات رفاهی، منزل و سوئیت ساخته شده و همچنین برای امنیت مردم پاسگاه پلیس امنیت به صورت شبانه روزی در حال کنترل پارک می‌باشد. انواع مغازه ها برای خرید و همچنین ساحل زیبای گیسوم برای شنا کردن زیبایی این پارک جنگلی را چندین برابر کرده است. از بهترین زمان هایی که می‌توان به گیسوم سفر کرد ماه های اردیبهشت، مهر و آبان می‌باشد.

دریاچه سراگاه

دریاچه سراگاه تقریبا در ۱۰ کیلومتری بخش مرکزی شهر تالش در یک روستا به اسم سراگاه می‌باشد. آب این دریاچه از چشمه های مجاور تامین می‌شود. دریاچه سراگاه مکانی برای پرورش ماهی است. یکی از جذاب ترین منظره های شهرستان تالش دریاچه سراگاه بوده که در اطراف پارک جنگلی سیاه داران می‌باشد. این دریاچه با منعکس کردن جنگل های اطراف دریاچه که بسیار زیبا می‌باشد، جذابیت فضا را چندین برابر می‌کند.

سر چشمه آب دریاچه سراگاه از چشمه های زیر زمینی می‌باشد. علاوه بر بازدید دریاچه سراگاه می‌توان شالیزارهای مجاور را هم تماشا کرد. شهرستان تالش علاوه بر طبیعت و فضای بی نظیری که دارد بناهای تاریخی با ارزشی نیز دارد که تقریبا چندین هزار سال قدمت دارند.

قلعه صلصال

 در بالای یک صخره بلند و خوش آب و هوا در ده سر سبز "قلعه دوش" در اطراف شهرستان تالش یک قلعه هزار ساله وجود دارد که از زیباترین بناهای تاریخی این شهر محسوب می‌شود. با وارد شدن به در اصلی قلعه، بخش های درونی قلعه مثل ارگ قلعه، اقامتگاه حاکم قلعه، آب انبار و جایگاه نگهبانان و شبکه ی آب رسانی قابل مشاهده می باشد. با دیدن همه قسمت های این قلعه گویی فرد به مسافری در زمان تبدیل شده است.

آتشکده اسپی مزگت

قدمت این آتشکده مربوط به پیش از اسلام در ایران می‌باشد. شواهد و حتی اسم کنونی مکان نشان می دهد که پس از اسلام این بنا تبدیل به یکی از محبوب ترین و مهم ترین مساجد این ناحیه شده است. شاید برایتان جالب باشد که اسم این آتشکده از ترکیب دو کلمه تالشی ایسپی و اوستایی مزگت می‌باشد. معنی کلمه ایسپی سپید و معنی کلمه مزگت مسجد می‌باشد.

مسجد آق اولر

 در عصر حاکمیت ناصرالدین شاه قاجار مسجد آق اولر خانه پسر عموی حاکم گرگان بود، این مسجد از سازه های تاریخی عصر قاجار می‌باشد که بعدها برای مسجد وقف شد. مسجد آق اولر یک بنای قدیمی دو طبقه است که با خشت و گل به وجود آمده بود و در چند سال اخیر به کمک سازمان میراث فرهنگی ایران بازسازی شد.

حمام قدیمی مریان

حمام قدیمی مریان

در مسیر رفتن به مسجد آق اولر، حمام قدیمی مریان را خواهید دید که در زمان حکومت قاجار ساخته شده است. اگر به سبک های معماری همه دوره ها علاقه دارید مطمئنا تماشای این حمام قدیمی و گنبدی شکل برایتان خیلی جذاب و خاص می‌باشد.