چک لیست سفر

چک لیست سفر

چک لیست سفر

بهتر است قبل از سفر لیستی از وسایل و کارهای ضروری تهیه کنید تا مشکلی رخ ندهد. بسته به مقصد سفر، آب و هوای مناطق مسیر سفر، تعداد و سن افراد لوازم سفر متفاوت خواهد بود. در ادامه مطلب کوچی نو سعی می کند چک لیستی از لوازم مورد نیاز سفر را برای شما محیا نماید تا در هنگام سفر بتوانید بهتر و با خیال راحتتر لوازم مورد نیاز را کشف و حتما با خود به همراه ببرید.

چک لیست سفر-کوچی نو

چک لیست وسایل اولیه سفر

  • نقشه مناسب، کوله، بطری آب، چاقو و کارت های شناسایی و داروها و لباس های مناسب.
  • کوله پشتی که هر فرد انتخاب می کند برحسب اندازه، طول سفر، سبک و سنگینی آن و راحت حمل کردنش برای هر فرد متفاوت است. هر فردی ضروری ترین و شخصی ترین وسایلش را در آن جای می دهد تا وسایل اضطراری در هر لحظه کنار دستش باشد.
  • بطری و فیلتر آب برحسب طول و مدت زمان سفر اهمیت دارد. اگر قرار است چند روز سفر به طول انجامد باید به فکر آب بیشتر جهت آشامیدن و شستشو بود.
  • نقشه ی راه به خصوص نقشه های دیجیتالی بهترین وسیله برای ردیابی منطقه مورد نظر جهت سفر است تا افراد راه را گم نکنند و به راحتی از مناطق دیدن کنند و به مقصد برسند.
  • پیکینگ کیوب از پنج کیسه تشکیل شده تا وسایلی که قرار است در کوله باشند مرتب شوند.
  • چادر، زیر انداز و کیسه آب و وسیله روشنایی در مواقعی که قرار است شب را در جایی سپری کنند حائز اهمیت می باشد.

 

چک لیست وسایل برای آشپزی کردن

اجاق گاز، بشقاب، قاشق و چنگال، کارد، لیوان، کتری، مواد خوراکی، چای و کیسه پلاستیکی، فلاسک، نمک، ادویه، فلاسک و کلمن آب

در سفر باید وسایل ضروری همراه باشد اما می توان وسایلی جمع و جور را با خود برد تا به راحتی قابل استفاده باشند و حجم زیادی را اشغال نکنند.

 

چک لیست پوشاک سفر

تیشرت و لباس مناسب خاص هر فرد، عینک آفتابی، کفش، دمپایی و کلاه، دستکش، پالیور، چکمه، بارونی، کمربند و گیره لباس

در طول سفر بسته به آب و هوا باید لباس مخصوص همراه برد. همچنین با توجه به پیاده روی کردن باید کفش و صندل مناسب استفاده نمود تا پا تاول نزند. برای خانواده هایی با داشتن فرزند کوچک تعداد لباس بیشتر خواهد بود. اگر قرار است در فصل سرد سفر کرد یا به مناطق سردسیر رفت باید جانب احتیاط را رعایت نمود و لباس مناسب و راحت با خود برد. حتی اگر به کویر هم سفر می کنید باید متناسب با آن جا لباس و وسایل راحتی برد.

 

چک لیست لوازم بهداشتی سفر

شاپو، صابون، دارو، جعبه کمک های اولیه و لوازمی مانند ضدآفتاب، کرم و اسپری حشره کش، داروها و قرص هایی نظیر داروهای ضد اسهال، پماد سوختگی، ناخن گیر، گوش پاکن، نخ دندون، مسواک و خمیردندان، دستمال کاغذی و بتادین، آسپیرین، دماسنج و آنتی بیوتیک و چسب استریل و گاز

به هر صورت افراد نیاز به رعایت کردن بهداشت در طول سفر هستند تا دچار بیماری هایی نشوند.

 چک لیست لوازم الکترونیکی سفر

چک لیست لوازم الکترونیکی سفر

داشتن موبایل و نیز نوشتن شماره های ضروری می تواند در موبایل همچنین شارژر، پاور بانک و هدفون مواقعی می تواند به درد بخورد.

چک لیست لوازم تفریحی سفر

قلم، کاغذ، اسباب بازی مخصوص کودکان و وسایل سرگرمی

این مطلب به خصوص برای خانوارهایی با داشتن کودک اهمیت دارد تا در طول سفر به آن ها بد نگذرد.

 

چک لیست لوازم جانبی و ضروری سفر

ساعت زنگ دار، چراغ قوه، باتری، طناب، چتر، نخ و سوزن، پاسپورت، پول و عابر بانک، گواهینامه، دفتربیمه، قطب نما، شمع، کبریت و جعبه ابزار

 

چک لیست لوازم کودک برای سفر

شیرخشک، جوراب، لباس راحتی، پشه بند، بالشت، ملحفه، پستونک، شیشه شیر، پتو، اسباب بازی، دارو، پماد سوختگی و آب جوشیده

با توجه به اینکه در ابتدا ذکر شد دوباره قابل ذکر هست که هر فرد با توجه به سن، تعداد اعضا، مقصد سفر و طول آن وسایلی که قرار است به همراه ببرد متفاوت می باشد.

.

چک لیست تجهیزات شب های سفر

چادر مسافرتی

چادر مسافرتی

قبل از اینکه چادر مسافرتی بخرید از فروشنده بپرسید آیا برای فصل های بارانی مناسب است یا خیر؟ چند نفره می باشد؟ چقدر وزن دارد؟

برای افراد کوله گرد چادری مناسب است که جع و جور و سبک باشد. ولی اگر فرد ماشین داشته باشد چادری مناسب است که وزن و حجم آن بالا بوده و امکانات زیادی داشته باشد یعنی سقف آن بلند بوده و دارای پارتیشن باشد. قیمت این نوع چادرها با توجه به امکانات آن متفاوت است. اگر مقصد سفرتان جایی است که صخره های تیز دارد از یک زیر چادر  برای مراقبت از چادر مسافرتی تان استفاده کنید به طوری که این لایه محافظ بین زمین و کف چادر قرار بگیرد.

کیسه خواب

کیسه خواب

جنس کیسه خواب ها از الیاف و پر، شکل آن ها خمره ای و پتویی و از نظر میزان دمایی که می توانند تحمل کنند انواع مختلفی دارند.

زیرانداز کیسه خواب

زیر انداز کیسه خواب بهترین وسیله است تا شما را در شب های سرد از سرما نجات دهد. هنگام مسافرت های تابستانی مت یوگا هم برای شما کافی است ولی گاهی اوقات مناسب زمین سرد و ناهموار نیست. استفاده از زیراندازهای بادی گرم و نرم هم گزینه دیگری برای شما می باشد ولی قیمت بالایی دارد.

پس برای طبیعت‌گردی در اکثر جاهای ایران و اکثر فصلها یک کیسه خواب الیاف با دمای کامفورت صفر کافیست و انتخاب خوبی برای کسانی می باشد که در بهار، تابستان و پاییز سفر می‌کنند و به مناطق دریایی و ساحلی علاقه دارند و یک کیسه خواب پر با دمای کامفورت -۵ هم انتخابی امن برای کسانی است که کوهنوردی می‌کنند، دوچرخه سواری یا سفرهای طبیعت‌گردی در مناطق خشک و کویری انجام می دهند.