در سفر به فومن، از کجا دیدن کنیم؟

در سفر به فومن، از کجا دیدن کنیم؟

فومن یکی از شهر های بسیار زیبای استان گیلان است که در رتبه شانزدهم گردشگری قرار دارد. یک شهر با جاذبه های گردشگری و طبیعی که سالانه افراد زیادی را برای تفریح به آن جا می کشاند. شهری که سرزمین فرهیختگان، ادیبان و عاشقان این مرز و بوم است. از جمله افراد معروفی که در آن جا زیست اند می توان به نام آیت الله محمد تقی بهجت فومنی و آیت الله فومنی حائری اشاره کرد.

در سفر به فومن، از کجا دیدن کنیم؟

فومن به دلیل داشتن تعداد زیادی مجمسه  به شهر مجمسه ها لقب گرفته است.  این شهر دارای درختان بسیار زیادی می باشد. خوراکی های خوشمزه فومن باعث شده افراد زیادی برای سفر این شهر را انتخاب کنند. از جمله جاهای دیدنی آن قلعه ی رودخان می باشد که در 20 کیلومتری این شهر قرار دارد و در گذشته به نام دژ روگان معروف بوده که سیستم دفاعی بی نظیری را داراست و هیچ زمان دشمن موفق به فتح آن نشده، این دژ از ارگ و قورخانه تشکیل شده و دارای مکان هایی نظیر حمام، حوض، واحدهای مسکونی، آبریزگاه و ... می باشد.

فومن

پارک فومن

پارک فومن یکی دیگر از جاذبه های بسیار دیدنی و جذاب می باشد؛ که مجمسه های زیبایی در آن ساخته شده است. مجمسه چهار دختران که نمایانگر سرزندگی و تلاش دختران و زنان این دیار است و مجمسه کودکان که نشان دهنده شادی مردم این سرزمین می باشد. داشتن وسایل بازی این جا را به مکانی محبوب برای تفریح تبدیل کرده است.

روستای فوشه

روستای فوشه یکی از روستاهای بسیار زیبا و حیرت انگیز فومن است که در نزدیکی قلعه رودخان و 22 کیلومتری جنوب غربی فومن قرار دارد. این روستا با مناطق کوهستانی و جنگل های بسیار زیبایی احاطه شده و پوشش گیاهی متنوع و درختان بسیار زیادی دارد. دارای خصوصیات ناب و منحصر به فردیست که باعث شده هر ساله افراد زیادی را برای تفریح و گردشگری به این جا بکشاند.

غار خون فوشه

غار خون فوشه، در 15 کیلومتری روستای فوشه و نزدیکی قلعه رودخان در منطقه جنگلی واقع شده است که قدمت بسیار زیادی دارد و یکی از منحصر به فرد ترین و زیباترین منطقه  های گردشگری در این شهر، محسوب می شود. از نظر زیست محیطی ارزش بسیار بالایی دارد و منطقه ای بکر و دست نخورده به شمار می آید.

 بقعه سبز قبا

بقعه سبز قبا

بقعه سبز قیا یکی از امامزاده هایی است که در استان گیلان، شهرستان فومن و در روستای شنبه بازار قرار دارد، همچنین یکی از جاذبه های مذهبی به شمار می رود. در اطراف این بقعه مزار شریف چند تن از شهدای هشت سال دفاع مقدس واقع شده است. در جوار امامزاده درختی است که به درخت مزار یا درخت آقادار شهرت یافته و افراد زیادی به تبعیت از گذشتگان، برای حاجتمندی پارچه های سبز از این درخت آویزان می کنند. از دیگر امامزاده های واقع در این شهر سید ابراهیم و ولی مردخ می باشد.

ییلاق زودل سر فومن

در اطراف فومن و نزدیکی روستای خانوانه در مسیر قله تراشوم، ییلاقی بسیار زیبا و حیرت انگیز به نام زودل قرار دارد که گردشگران زیادی هر سال از آن دیدن می کنند. به دلیل قرار گرفتن این ییلاق بالاتر از روستا زودل سر نامگذاری شده است. البته ییلاق زیبای دیگری نیز به نام آندره در این شهر هست.

منطقه حفاظت شده گشت رودخان و سیاه مزگی

یکی دیگر از جلوه های زیبا و خارق العاده ی این شهر منطقه حفاظت شده گشت رود خان و سیاه مزگی است. این منطقه دارای درختان، رودهای زیبا، جنگل ها و مزارع چای هست که آب و هوایی بسیار معتدل و لطیف دارد، همچنین زیستگاه موجودات و حیوانات مختلفی از جمله پلنگ، شغال، گراز و روباه می باشد که از سال 1378 به منطقه ای حفاظت شده تبدیل گردیده است.

چشمه آب معدنی علی زاخونی و زمزمه

دو چشمه زیبا، دلربا و ارزشمند؛ در این شهر قرار دارد به نام های چشمه علی زاخونی که به دلیل بیکربنات منبع درمانی محسوب شده و چشمه زمزمه که به رنگ نارنجی است و در شهر ماسوله از توابع فومن قرار دارد. به دلیل نزدیکی با معدن آهن مزه تلخ و نامطلوبی دارد؛ اما ساکنین آن جا به دلیل درمان بیماری های ریوی آن را با شکر مخلوط کرده و به مصرف می رسانند.

 ماسوله-شهر تاریخی ماسوله

شهر تاریخی ماسوله

یکی از جلوه های بسیار زیبا در نزدیکی شهر فومن، شهر تاریخی ماسوله است که از زیباترین شهرهای کشور محسوب شده و حالت پلکانی دارد. این شهر بین کوه و جنگل واقع شده و مناظر دلنوازی دارد که هر بیننده ای را مجذوب خود می کند.

روستای گسکره

از جاهای دیدنی فومن روستای گسکره می باشد که آب و هوایی مطبوع دارد. ساکنان این روستا با سواد هستند و هر ساله در سیزدهم فروردین مسابقات فوتبالی را اجرا می کنند. گرد سوا از ییلاق های این منطقه می باشد.

آبشار لارچشمه

آبشار لارچشمه

آبشار لارچشمه یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که در شهر فومن قرار دارد. در جوار این آبشار استراحتگاه های مختلفی هست که گردشگران می توانند به راحتی از آن ها استفاده کنند.

بازار محلی

یکی از جاذبه های این شهر بازارهای محلی می باشد که سه شنبه هر هفته برگزار می شود تا مردمی که به آن جا سفر می کنند با خوراکی ها و فرهنگش بیشتر آشنا شوند.

کتام

یک اقامتگاه بسیار زیبا به نام کتام در نزدیکی فومن قرار دارد که مطابق خانه های زیبای شمالی ساخته شده و جای مناسبی برا استراحت مسافران است.

قهوه خانه و رستوران

از جاهایی که قابل دیدن هستند قهوه خانه ها و  رستوران هایی در فومن هست که غذاهای لذیذ این منطقه در آن جا طبخ و سرو می شود و همچنین دیدن و خرید از مراکز فروش خوراکی های خوشمزه شهر فومن.

 این شهرستان پر از مکان های زیبا و تاریخی می باشد که هر فردی را مجذوب خود می کند. پیشنهاد می شود برای دیدن قطعه ای از بهشت در ایران به این شهر سفر کنید تا از زیبایی های خدادادی این شهر بهره ببرید.