روستای تنگ چابهار-تلاقی دریا و کویر

روستای تنگ چابهار-تلاقی دریا و کویر

روستای تنگ در چابهار-تلاقی دریا و کویر

چابهار

چابهار یک شهر بندری در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان و  تنها بندر اقیانوسی کشور می‌باشد. این شهر به خاطر موقعیت جغرافیایی که دارد از جهت اقتصادی برای کشور خیلی مهم است. جاذبه های گردشگری منحصر به فرد چابهار باعث شده که توریستان بسیاری به این منطقه جذب شوند. چابهار از لحاظ آب و هوا، بهاری و معتدل می‌باشد و به همین خاطر به این شهر چابهار که همان چهار بهار است گفته می‌شود.

 

موقعیت جغرافیایی چابهار

چابهار شهری بسیار زیبا و توریستی واقع در جنوب استان سیستان و بلوچستان و مجاورت آب های گرم دریای عمان و اقیانوس هند می‌باشد. این شهر از طرف شمال با شهر های ایران شهر و نیکشهر، از طرف جنوب به دریای عمان، از طرف شرق به کشور پاکستان و از طرف غرب با استان های کرمان و هرمزگان همسایه می‌باشد.

وسعت شهر چابهار تقریبا ۹۷۳۹ کیلومتر مربع و ارتفاع از سطح دریا ۷ متر می‌باشد. شهر چابهار ۱۳۰ کیلومتر مرز خاکی داشته و تقریبا ۱۱۵ کیلومتر مرز آبی در دریای عمان دارد. جمعیت مردم چابهار بر اساس آمار و سرشماری گرفته شده تقریبا ۲۹۱۹۱۰ نفر می‌باشد.

بهتر است بدانید که امروزه بیشترین محصولاتی که در این شهرستان کشت می‌شود عبارتند از: موز، انبه، چیچک، لیمو، گواوا و کنار، سبزی، صیفی و خربزه درختی و نارگیل و همچنین محصولات جالیزی. از سوغاتی های شهر چابهار می‌توان به ماهی و صنایع دستی اشاره کرد.

یکی از جاذبه ها و زیبایی های منحصر به فردش روستایی بسیار کوچک به نام تنگ است که بین دریا و خشکی (کویر) قرار دارد و با اینکه منطقه ای در دور دست می باشد؛ اما گردشگران زیادی را از نقاط مختلف جهان جذب کرده و هر ساله مسافران زیادی به آن جا سفر می کنند.

روستای تنگ  چابهار

موقعیت جغرافیایی روستای تنگ

روستای تنگ بسیار زیبا در 80 کیلومتری شهر کنارک قرار دارد. شهرستان کنارک در جنوب شرقی ایران و در سواحل دریای عمان واقع شده است. از زیبایی ها و جذابیت های روستای تنگ می توان به صید ماهی و گل افشان شدن آن اشاره نمود.

تپه گل افشان

گل افشان (خروج گل به بیرون از دهانه ی تپه و سرازیر شدن آن در دامنه) این منطقه یکی از منحصر به فرد ترین و حیرت انگیز ترین گل افشان های جلگه ساحلی دریای عمان می باشد که در مسیر فرعی به سمت بندر تنگ قرار دارد. این گل‌افشان مجموعه‌ای از چند تپه با ارتفاع های متفاوت و عملکردی شبیه آتشفشان است که یکی از تپه ها فعال است و بقیه ی تپه ها از چند سال قبل هیچ گونه فعالیتی ندارند. تپه گل افشان به نام بولوبولو نیز شناخته شده می باشد. گل خاکستری رنگ خارج شده از تپه ها سرد است و هیچ بخاری از آن ها خارج نمی شود.

گل افشان چابهار

این پدیده نادر در فصل های مختلف سال به خصوص در ماه های پر باران حدود ده تا پانزده دقیقه به طول می انجامد؛ که همراه با لرزش خاک بوده و گاهی با صدا می باشد. این گل ها از قدیم الایام اثرات بسیار شفا بخشی برای برخی بیماری ها مانند درد مفاصل، ستون فقرات و تنگی عروق داشته اند. چون ترکیبات ارگانیک و غیر ارگانیک بسیار مفیدی برای بدن را دارا هستند که بیشتر به شکل تزریق، استحمام و اماله مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشترین گاز موجود در گل متان است و دیگر گازها دی اکسید کربن، نیتروژن و مونوکسید کربن هست. گل افشان ها یک پدیده زمین شناسی بسیار نادر و زیباست که در 24 منطقه ساحلی رخ می دهد و اغلب در آسیا، اروپا، امریکالی شمالی و جنوبی دیده شده است. بعد از گذشتن از این تپه های گل افشان اگر افراد مسیر را تا آخر به پیش ببرند به دریای زیبای عمان می رسند. هنگام بازدید از گل افشان مراقب باشید پایتان روی گودال های پرتاب گل قرار نگیرد چون ممکن است سر تا پا در گل فرو روید.

ساحل روستای تنگ

یکی دیگر از عجایب آن ساحل بسیار زیبا روستا می باشد که گزینه مناسبی برای بازدید از این منطقه است و دارای سواحل مختلفی از جمله: ماسه ای، صدفی و صخره ای و ... می باشد. در اطراف آن مناطق بیابانی زیادی شکل گرفته که به دلیل اتفاقات در زمین پدید آمده است.

چون ارتفاع گل افشان متفاوت هست و امکانت رفاهی کمی در آن جا قرار دارد افراد بازدید کننده از این اتفاق عجیب و زیبا باید مواظب باشند تا گلی نشوند. اما درباره علت این واقعه حرف های بسیاری زده شده، یکی از آن ها این است که آنوبینی گفته به دلیل نزدیک شدن این منطقه به اقیانوس هند شیب بسیار تندی ایجاد شده و با فشار زیادی که به پوسته وارد می آید گل و لای از زمین خارج می شود.

ساحل تنگ  چابهار

ماهیگیری

 در این روستا، افراد زیادی امرار معاششان از طریق ماهیگیری می باشد که این امر باعث جذابیت بازدیدکنندگان زیاد از منطقه شده و به همین جهت اسکله ای در بندر تنگ ایجاد شده است.

در این روستا می توان شاهد درختان انجیر معابد، جنگل های حرا و حتی دلفین ها نیز بود. این منطقه امکانات زیادی ندارد و با بهره گیری از زیبایی ها و نعمات و عجایب خدادادی توانسته به جذب گردشگر بپردازد.

ماهیگیری در تنگ چابهار