کویر ابوزید آباد

کویر ابوزید آباد

کویر ابوزید آباد

کویر ابوزید آباد در کاشان واقع شده است. شهر کاشان از جمله شهر های تاریخی و توریستی ایران می باشد که مسافران و توریست های داخلی و خارجی زیادی در سال به این شهر سفر می کنند و از آن دیدن می کنند، همچنین مراسم گلاب گیری در شهر کاشان از محبوبیت و شهرت زیادی در داخل و خارج کشور برخوردار است. کاشان سرشار از جاذبه های گردشگری و مناطق توریستی است که با فواصل کم از همدیگر در شهر قرار گرفته است به همین علت درکمتر از بیست و چهار ساعت می توان مناطق گردشگری زیادی از این شهر را بازدید نمود.

کویر ابوزید آباد در کاشان یکی از جاذبه های طبیعی این شهر می باشد که در ادامه اطلاعاتی مفید در مورد این کویر خدمت شما ارائه خواهد شد. کویر ابوزید آباد از بهترین و بکر ترین کویرهای ایران به شمار می رود و علاوه بر شب های پر ستاره و بی مانند کویر و رمل های زیبایش ، این کویر دارای جاذبه های دیدنی تاریخی از جمله شهر زیر زمینی اویی است.

پیشتر ذکر شد که کویر ابوزید آباد در کاشان از بهترین و بکر ترین کویرها برای علاقمندان به این مناطق و جاذبه های طبیعی به شمار می رود، و علاوه بر جذابیت های طبیعی کویر ، این منطقه شامل دیدنی های تاریخی از جمله شهر زیر زمینی اویی می باشد. کویر ابوزید آباد از لحاظ موقعیت جغرافیایی در شهر کاشان شامل قسمتی از بیابان بزرگ بند ریگ واقع در شمال ابوزید آباد و شمال شرق کاشان قرار گرفته است.

هنگام بازدید از کویر ابوزید آباد در کاشان ، از آرامش وصف ناپذیر پیاده روی بر روی رمل های شنی و سکوت و پهنای بی کران این کویر لذت ببرید. همچنین کاروانسرای صفوی و آب انبار از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه محسوب می شود. تنها یک صب تا شب برای گردش و بازدید از این منطقه و طبیعت گردی در کویر ابوزید کفایت می کند اما در صورت عدم محدودیت در زمان می توان چند روز را به گشت و گذار و طبیعت گردی و کمپ زدن در این منطقه گذراند. بازدید از خانه های تاریخی ، دیدن روستای تاریخی ابیانه و مناطق گردشگردی دیگری از جمله قلعه کرشاهی و کوه یخاب نیز توصیه می شود.

کویر ابوزید

از دیدگاه کویرنوردان ، کویر ابوزید آباد در کاشان در مقایسه با سایر جاذبه های کویری در ایران از جمله کویر مرنجاب و همچنین کویر مصر ، از مشهور ترین و زیباترین مقصدهای کویری برای توریست های علاقمند به جاذبه های کویری می باشد. جالب است که بدانید کویر ابوزید آباد و منطقه های مجاور آن پایتخت گویش های کهن ایران به حساب می آید و همچنین گویش بیذوی و الالخصوص فرهنگ مردمان این منطقه از جاذبه های توریستی محبوب می باشد.

از دیگر جاذبه های توریستی و گردشگری که درفاصله ی کمی از کویر ابوزید آباد قرار دارد و مسافران و توریست ها می توانند در صورت تمایل پس از طبیعت گردی و بازدید از کویر ابوزید آباد در کاشان از آن مناطق نیز بازدید به عمل آوردند : قلعه کرشاهی ، آب انبار صفوی ، شهر زیر زمینی اویی ، شهر تاریخی نوش آباد که در زمان ساسانیان پایتخت انوشیروان ساسانی بوده است. پیشنهاد می شود در صورتی که محدودیت زمانی ندارید حتما از روستای ابیانه که یکی از جاذبه های توریستی بسیار مشهور ایران می باشد دیدن کنید. روستای ابیانه قدمتی تاریخی بیش از 2000 سال را دارد و هر ساله هزاران توریست و مسافر داخلی و خارجی از آن بازدید می کنند. این روستا در حدود سی و پنج (km 35) کیلومتری جنوب ابوزید آباد قرار گرفته است.

از منظر موقعیت مکانی ، کویر ابوزید آباد در کاشان در فاصله حدودی 30 کیلومتری جنوب شرق کاشان قرار گرفته است و در ارتفاع 950 متری از سطح دریا واقع شده است. مناطق گردشگری و جاذبه های توریستی این منطقه بیشتر در شمال کویر و در راستای جاده خاکی در فاصله 25 کیلومتری قرار دارد ، در مسافتی حدود 8 کیلومتری شهر رمل های شنی روان قابل مشاهده است . اگر علاقمند به بازدید و گردش در تپه های بزرگتر و زیبا هستید لازم است طول مسیر کویر و کنارگذر دریاچه نمک چال عروس را بگذرانید.

کویر ابوزید

لازم به ذکر است که در حالت کلی کویر روزهایی بسیار گرم و شب های بسیار سردی دارد ، اما این شرایط جوی با توجه به فصلی که در آن قرار دارید کمی متفاوت است. به همین دلیل مناسب ترین زمان برای سفر به کویر ابوزید آباد فصل پاییز و فصل زمستان و همچنین اوایل بهار است. بدیهی ست که تورهای طبیعت گردی و کویرگردی در این کویر و همچنین شهر زیر زمینی اویی معمولا در شش ماهه دوم سال برگزار می گردد. بنابراین با توجه به تغییر دمای زیاد در طول روز در کویر ، مناسب ترین ساعات برای طبیعت گردی از ابتدای روز تا پیش از غروب آفتاب می باشد. بهتر است برای جلوگیری از گرمازدگی در اواسط روز در کویر پیاده روی نکنید و زیر آفتاب نباشید و سعی کنید در مناطق سایه و خنک قرار بگیرید چرا که در ساعات ظهر آب بدن به سرعت از دست می رود و احساس ضعف شما را فرا خواهد گرفت.

کویر ابوزید2

حال به شرح مختصری از شهر زیر زمینی اویی می پردازیم. شهر زیر زمینی اویی از سیستم تهویه خاص و منحصر بفرد برخوردار می باشد و این شهر زیر زمینی در زیر سطح شهر نوش آباد واقع شده است. در روایت های بسیار قدیم گفته شده که یکی از قدیمی ترین شهرهای زیر زمینی تاریخی دنیا محسوب می شود. این شهر زیر زمینی قدمتی تاریخی به قبل از ظهور اسلام و حدودا در زمان اوایل دوره ساسانی بنا شده است. گفته شده شهر زیر زمینی اویی ساخته دست انسان و به صورت دست کن ساخته شده ، و هدف از ساختن این شهر حفظ جان مردم و دفاع از شهر در زمان خطر و جنگ می باشد. این شهر به وسعت چند هزار متر مربع و زیر بافت قدیمی شهر نوش آباد قرار دارد .

این شهر زیر زمینی در سال 1385 به طور اتفاقی در حالی کشف شد که یکی از ساکنین شهر نوش آباد در منزل خود در حال حفر چاه بوده است!