سفری پرهیجان به تنگ بوچیر هرمزگان

سفری پرهیجان به تنگ بوچیر هرمزگان


سفری پرهیجان به تنگ بوچیر هرمزگان

استان هرمزگان یکی از استان های بسیار دیدنی و جذاب جنوب ایران زمین می باشد که در شمال تنگه هرمز قرار دارد. این استان با کرمان، فارس، بوشهر، سیستان و بلوچستان و آب های گرم خلیج فارس و عمان در ارتباط است. هرمزگان به معنای سرزمین خداوند است. بین مختصات جغرافیایی ۲۵ درجه و ۲۴ دقیقه تا ۲۸ درجه و ۵۷ دقیقه عرض شمالی و ۵۳ درجه و ۴۱ دقیقه تا ۵۹ درجه و ۱۵ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ واقع شده‌است. این استان 13 شهرستان، ۲۳ شهر، ۳۳ بخش، ۷۱ دهستان و ۲۱۷۰ آبادی و ۶۸ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد که از این نظر هشتمین استان کشور است. گرمی هوای این استان از مشهودترین پدیده های این سرزمین است. هرمزگان جزء مناطق گرم و خشک کشور محسوب می گردد و اقلیمش به شدت تحت اثر آب و هوای نیمه بیابانی و بیابانی است.

بندرعباس مرکز استان زیبای هرمزگان می باشد که امروزه یکی از شهرهای بزرگ ایران زمین است و فعالیت های اقتصادی و تجاری مهمی در آن جا انجام می گیرد. همچنین از شهرهای مهم در طول تاریخ پرفراز و نشیب ایران است. بندر عباس هم اکنون بزرگترین بندر ایران است و فعالیت اغلب مردم آن ماهیگیری، کشاورزی و تجارت است و نقش مهمی در صادرات و واردات کشور دارد. دارای موقعیت استراتژیک قابل توجه و ارتباطات وسیع فرامرزی به دلیل رفت و آمد مسافرین و بازرگان می باشد.

 استان هرمزگان روستاها، جزایر و مناظر طبیعی بسیار زیبایی را در برگرفته که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند. یکی از این مناطق روستای بوچیر است که منطقه ای بکر، دست نخورده و بسیار زیبا در شرق شهرستان پارسیان یا گاوبَندی (یکی از شهرستان‌های استان هرمزگان واقع در جنوب ایران) است.

شهرستان پارسیان تا چند سال پیش یکی از بخش‌های شهرستان بندر لنگه بوده که بعداً به سطح شهرستان رسید. فاصله اش تا بندر لنگه ۲۲۰ کیلومتر است. با توجه به اینکه این ناحیه گرم و مرطوب بوده اما آب و هوایش از سایر نقاط استان معتدل تر می باشد که در استان هرمزگان و نزدیکی روستای بوچیر در موقعیت جغرافیایی N27008 E5334 واقع شده است.

تنگ بوچیر هرمزگان

تنگ بوچیر در دل کوه قرار دارد و برای رسیدن به آن باید از آب گذشت. این دره معروف به چله بوچیر می باشد. عمق آب در جاهای مختلف فرق دارد. در برخی موارد افراد باید شنا کنند؛ و بعضی قسمت ها نیاز به طناب است. آب تنگه پر از ماهی های دکتر فیش می باشد. دمای آب بین 10 تا 20 درجه ی سانتی گراد می باشد که در کل سال ثابت می ماند.

ابتدای ورود آب گرم و کم کم سرد می شود. طول کل تنگ بوچیر 1000 متر می باشد؛ که مجموعه ای از تصاویر زیبا را می توان در آن جا مشاهده نمود. هر ساله گردشگران زیادی از تنگ بوچیر دیدن می کنند؛ و از طبیعت زیبای آن لذت می برند. جذابیت و هیجان زیاد این منطقه به دلیل عبور از جاهای مختلفی می باشد که لازم است افراد یا شنا بلد باشند یا جلیقه نجات همراه شان بیاورند.

تنگ بوچیر

   روستای بوچیر

بوچیر روستایی از شهرستان پارسیان (گاوبندی) در استان هرمزگان واقع در جنوب ایران است. این روستا در هفت کیلومتری غربی روستای حمیران و در 6 کیلومتری روستای هشنیز واقع شده است. 200 خانوار در این روستا سکونت دارد که به گویش محلی صحبت می کنند.

روستایی بسیار قدیمی که قبل از اسلام زردتشتی ها یا گبرنشین ها در آن جا سکونت داشتند. آثار تاریخی بسیار قدیمی در این روستا وجود دارد که یکی از آن ها ارگی می باشد که از زمان حکومت بنی حماد باقی مانده است. بنی حماد در اصل از ساکنان نجد از بطن هستند؛ که در سال 990 هجری قمری در جنوب شرقی قطر منتقلب شدند ودر آنجا استقرار یافتند. بعد از مدتی به روستای بوچیر آمدند و قلعه ای بسیار بزرگ را ساختند که هنوز هم آثاراین قلعه بر جای مانده است؛ که در 600 متری جنوب ده قرار دارد. آب روستا بسیار شیرین می باشد و محصولات کشاورزی مختلفی از جمله گندم، عدس، لوبیا و غله و گوجه فرنگی در آن جا کشت می شود؛ و رونق خوبی دارد. همچنین در اطراف آن خرما به ثمر می نشیند.

مسیر دسترسیبه تنگ بوچیر

دسترسی به تنگ بوچیر از شهر پارسیان استان هرمزگان، روستای بوچیر و جاده خاکی به طول 5 کیلومتر امکان پذیر می باشد و بعد از آن به آبی می رسید که 800 متر عمق دارد و برای شنا مناسب است؛ و تا انتهای دهانه 1000 متر فاصله است. از روستای بوچیر تا تنگه 20 دقیقه باید جاده خاکی را پیمود و خود را به ابتدای جاده رساند. برای بازدید از این محل بسیار زیبا به یک راهنمای محلی حرفه ای نیاز می باشد؛ و بدانید هر چقدر هم این مکان زیبا باشد اما ارزش این را ندارد که جانتان را به خطر بیندازید.

سفر به تنگ بوچیر هرمزگان

چشمه بوچیر

چشمه و آبشار بوچیر بسیار زیباست و از نقاط منحصر به فرد این منطقه می باشد که گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند. دره های پر از آب و بسیار باریک که 50 متر اندازه دارد. آب بسیار سرد، قندیل، چشم اندازهای جذاب، دیدنی و دست نخورده آن باعث شده این تنگ مکانی مناسب برای افرادی باشد که می خواهند تابستان خود را در جایی بسیار زیبا بگذرانند. در پایان غار آب چک های فراوانی وجود دارد که به جز زیبایی تغذیه کننده ی آب استخر نیز می باشند.